Poštivani positioci, dobro došli u „Virtuelni muzej bački Bunjevaca“!
Ovaj virtuelni prostor nasto je sa željom i potribom da se prikaže i sačuva etnološko blago bački Bunjevaca, koje čuvaje muzeji, al i privatne zbirke po Republiki Srbiji i Mađarskoj.
Posli dugog niza godina, opsežni i dugotrajni istraživanja u zemlji i inostranstvu, ponovo su zasijali primerci nošnji koji se čuvaje u depoima muzeja.
Po lipoti i raskoši bunjevačka nošnja je na daleko poznata, al je pravi i originalni primeraka sve manje. Vrime čini svoje, svila, od koje su nošnje šivene, u većini slučajova je u lošem stanju, a ima i oni koje su u raspadanju. Vez sa zlatnim nitima je izgubio svoj sjaj, al još uvik pleni svojim otmenim izgledom. Zato je sve to sačuvano na fotografijama, koje ode možete pogledat.
„Virtuelni muzej bački Bunjevaca“ je stalna postavka izložbe, koja će se godinama širit i po svojem sadržaju biće sve raznovrsnija.
U sadašnjoj postavki nalaze se nošnje, stare fotografije i filmovi. U idućim godinama ovi sadržaji će se obogatit digitalizovanim knjigama, časopisima, fotografijama bunjevačkih velikana, njevim biografijama...
Biće to misto di ćete moć pronać, pročitat i pogledat sve o Bunjevcima.
Nastanak ovog virtuelnog prostora koji je osmislio Centar za kulturu Bunjevaca koordinator projekta dr Suzana Kujundžić Ostojić, fotograf Nikola Stantić, priprema nošnji Kata Kuntić, Marija Bošnjak i Nataša Stantić, Siniša Tikvicki webmaster i administrator.
Putom projekta podržalo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, na čemu njim se puno zahvaljivamo.
Veliko fala i svim muzejima koji su otvorili svoje depoe i sarađivali, da bi se ovaj bogat fundus našo prid vama:
Vojvođanski muzej Novi Sad - direktorka mr Tijana Stanković Pešterac , rukovodilac odiljenja, muzejska savitnica etnolog Katarina Radisavljević, fotografkinja Milica Đukić
Etnografski muzej Beograd - direktorka Tijana Čolak – Antić Popović, muzejski savitnik, načelnik Odilenja Miroslav Mitrović
Gradski muzej Subatica - v.d. direktorica Aniko Mihajlović, etnolog – antropolog dr Arpad Pap
Gradski Muzej Sombor - v.d. direktor David Firanj, viši kustos etnolog Ljubica Bačić
Türr István Múzeum, Baja, Mađarska - direktorica N. Kovacs Zita, etnolog Kothenc Kelemen
Privatne zbirke: Etno kuća Kuntić, Majkin salaš, Arpad Jakab Baja, Mađarska.
„Virtuelni muzej bački Bunjevaca“ je otvoren, u njegovom razvoju možete učestvovat i vi, poštivani positioci. Tako što ćete nam poslat svoje stare fotografije, pisma, knjige, novine... koje će fundus ovog muzeja povećat.
Možete nas kontaktirat na email Centra za kulturu Bunjevaca
S poštivanjom,
Upravnica Centra za kulturu Bunjevaca
Dr Suzana Kujundžić Ostojić
О пројекту Виртуелног музеја
Поштовани посетиоци, добро дошли у „Виртуелни музеј бачких Буњеваца“!
Овај виртуелни простор настао је са жељом и потребом да се прикаже и сачува етнолошко благо бачких Буњеваца, које чувају музеји, али и приватне збирке по Републици Србији и Мађарској.
После дугог низа година, опсежни и дуготрајни истраживања у земљи и иностранству, поново су засијали примерци ношњи који се чувају у депоима музеја.
По лепоти и раскоши буњевачка ношња је на далеко позната, али је прави и оригинални примерака све мање. Време чини своје, свила, од које су ношње шивене, у већини случајева је у лошем стању, а има и оних које су у распадању. Вез са златним нитима је изгубио свој сјај, али још увек плени својим отменим изгледом. Зато је све то сачувано на фотографијама, које овде можете погледати.
„Виртуелни музеј бачких Буњеваца“ је стална поставка изложбе, која ће се годинама ширити и по својем садржају биће све разноврснија.
У садашњој поставки налазе се ношње, старе фотографије и филмови. У идућим годинама ови садржаји ће се обогатити дигитализованим књигама, часописима, фотографијама буњевачких великана, њиховим биографијама...
Биће то место где ћете моћи пронаћи, прочитати и погледати све о Буњевцима.
Настанак овог виртуелног простора који је осмислио Центар за културу Буњеваца координатор пројекта др Сузана Кујунџић Остојић, фотограф Никола Стантић, припрема ношњи Ката Кунтић, Марија Бошњак и Наташа Стантић, Синиша Тиквицки вебмастер и администратор.
Путем пројекта подржало је Министарство културе и информисања Републике Србије, на чему им се пуно захваљујемо.
Велико хвала и свим музејима који су отворили своје депое и сарађивали, да би се овај богати фундус нашао пред вама:
Војвођански музеј Нови Сад - директорка мр Тијана Станковић Пештерац , руководилац одељења, музејска саветница етнолог Катарина Радисављевић, фотографкиња Милица Ђукић
Етнографски музеј Београд - директорка Тијана Чолак – Антић Поповић, музејски саветник, начелник Оделења Мирослав Митровић
Градски музеј Субатица - в.д. директорица Анико Михајловић, етнолог – антрополог др Арпад Пап
Градски Музеј Сомбор - в.д. директор Давид Фирањ, виши кустос етнолог Љубица Бачић
Türr István Múzeum, Баја, Мађарска, - директорица Н. Ковач Зита, етнолог Котхенц Келемен
Приватне збирке: Етно кућа Кунтић, Мајкин салаш, Арпад Јакаб Баја, Мађарска.
„Виртуелни музеј бачких Буњеваца“ је отворен, у његовом развоју можете учествовати и ви, поштовани посетиоци. Тако што ћете нам послати своје старе фотографије, писма, књиге, новине... које ће фундус овог музеја повећати.
Можете нас контактирати на емаил Центра за културу Буњеваца
С поштовањем,
Управница Центра за културу Буњеваца
Др Сузана Кујунџић Остојић